ראשי » טלוויזיה

עוד סדרה אשכנזית בעצם?

4 במרץ 2007 | | 42 תגובות | מאת

יש משהו מרתק בקונספט הבוחן את נקודת החיבור בין רוח וחומר.
השילוב בין רוחניות והישגיות, שלווה ותחרותיות, צד שמאל של המוח וצד ימין, כמוהו כיצירת שלום בין הפכים: מפגש נחוץ וחשוב בין מזרח ומערב.
 
הסדרה "בשורות טובות", העוקבת אחר שי אביבי, המנסה לגשר את הפער בין עבודה בעולם הטלוויזיה התחרותי ודרך חיים רוחניות ממחישה את הקשה, המצחיק והמעניין במפגש מסוג זה.
 
 

אלא שלמרות שמדובר בסדרה כיפית ומעניינת יש בה משהו מרגיז: צפיה בפרקי הסדרה השונים, חושפת עולם תל-אביבי חד ממדי שמחק את המזרחיות שבו.
בדומה ל"בטיפול" כל השחקנים בתפקידים הראשיים והמשניים, (שי אביבי, יסמין קידר, שי גולדשטיין, צחי גראד, אלכס אנסקי, אילנית בן יעקב, גיל נתנזון, ניר וקסמן), אשכנזים.
 
ממש כמו הבדיחה החבוטה על ילדה עשירה שהתבקשה לכתוב חיבור על משפחה עניה וכתבה:
 
פעם אחת הייתה משפחה מאוד עניה. האבא היה עני, האמא הייתה ענייה. הנהג היה עני, ואפילו הגנן היה עני.
 
נראה כי ההדרה והשקיפות של המזרחים בארץ כל כך ברורה וטבעית לאחדים מאיתנו עד שגם במקומות המציעים מבט תרפויטי על המציאות הישראלית וכאלו המציעים איחוד של קצוות נותרים המזרחים מחוץ לפריים.
כאילו שאפשר להציע תיקון אישי או חברתי עם הגזענות המופנמת הזאת שמסרבת להכיל ולקבל את הגוונים והניואנסים השונים של המציאות המקומית.
 
קישורים נוספים
    מי יטפל במטפל? – מאמר על הסדרה "בטיפול"

42 תגובות »

 • מסעודה משדרות כתב:

  מי רוצה לראות סדרה על שחורים? גם ככה הם מציפים את המדינה וגורמים לה להפוך למדינה ערבית. אז לפחות בטלויזיה לא רואים אותם.

 • שלומית ליר כתב:

  מדהים איך מי שספגו קילווטים של שנאה הפנימו אותה ומשליכים אותה על האחרים. עצוב.

 • פישנזון כתב:

  אז שמישהו יקום ויעשה סידרה רק עם מזרחיים. בסדר? תאמיני לי – במקרה כזה, אף אשכנזי לא יקום ויתלונן! עובדה גם שהקימו ערוץ טלויזיה יחודי למזרחיים וערוצי רדיו למזרחיים ושישיה לכולם לבריאות. זה לא פאטת כבר הטיעונים האלו???

 • יעל כתב:

  יש פה הרבה אנשים שהפסיקו לצפות בטלוויזיה. בגלל הרמה ובגלל מינון העל של פרסומות.
  ומוגנים מפניהן, יחסית.

 • שלומית ליר כתב:

  קודם כל נמאס לשמוע את ה"די".
  היחס של החברה הישראלית למזרחיות גזעני.
  זה לא יעלם אם במקום לטפל בבעלי הבעיה ישליכו את האשמה על אלו שמעידים על קיומה.

  חוץ מזה אני לא מדברת על סדרה על "מזרחים", אלא על סדרה עם דמויות מקומיות שמדירה את הנוכחות של מחצית מהציבור מהפריים.

 • אמירה הס כתב:

  שלומית,
  תני להם לצעוק די. כי רק ככה הם צפים מעל המדמנה של המציאות. תני להם לחשוב שהם משהו יצעקו די ויעוורו את עיניהם הרואות את מדמנת הסחי הנפשי . הם רואים טוב מאוד שהלבן הלבן הזה הוא בכלל לא מציאה. הם יודעים.

 • אמירה הס כתב:

  ולמסעודה משדרות
  סדרה על שחורים היא עם נפש הרבה יותר בהירה. הם באו מהשמש מהמקום שאחת כמוך חוסה בצילו והופכת אותו לאויב מושבע

 • מואיז כתב:

  ואני גם לא מחפש איזון.

  רק מה, בבקשה שלא יתנו כספי ציבור יותר לאמנות של אשכנזים למען אשכנזים, זה עדתי מדיי, שקוף מדיי, סגור מדיי, מחניק מדיי ונמאס לי שישתמשו בכסף שלי בשביל דברים שלא מעניינים אותי.

  אם זה בא מכסף פרטי זה בכלל לא איכפת לי.

  ובמיוחד לא לשדר את זה בערוצים ציבוריים או חצי ציבוריים או כאלה שמקבלים צ'ופרים מהמדינה.

 • עומר כתב:

  בעניין הכסף הוא ממש בעייתי; כדאי מאוד לא להרבות ולהשתמש בו, כי מישהו עוד עלול ללכת ולבדוק כמה כסף אתה ("המזרחי") משלם כמס למדינה וכמה הם ("האשכנזים") משלמים. ועוד תמצא את עצמך מצדיק יחס חלוקה של 80% ל"אשכנזים" לעומת 20% ל"מזרחים", ואיזה תועלת יכולה לצמוח לך מכך?

 • מנשה כתב:

  אני מזדהה נורא.

  לפעמים כשאני נפגש עם החברים האשכנזים שלי אני חושב שמשהו בסצינה הזאת לא בסדר – איפה אחינו מעדות המזרח?
  מיד רצים לחפש איזה לא-אשכנזי מחמד ואז אנחנו יכולים לשבת בשקט סביב השולחן, פשוט כי נורא חשוב לנו להיות פוליטיקלי קורקט.

  לפעמים כשחבר שלנו עידו, שהוא חצי עירקי, מצטרף לשולחן אז אנחנו בודקים אם אחוז הלא-אשכנזים גבוה מספיק. מה התקן המינימלי דרך-אגב?

  וחוץ מזה – עירקי זה מספיק לא-אשכנזי?
  לפעמים גם הוא לא בטוח. מסכן.

 • העדר האשכנזי כתב:

  היללות שלכם – אמירה, מוסה ושאר השחורים עם רגשי הנחיתות (המוצדקים) – לא מזיזות לאף אחד.

  כבר 50 שנים אתם בוכים וברור לכולם שתמשיכו לבכות עוד 50 שנים. האשכנזים טובים במעשים. אתם טובים רק בבכיות על קיפוח, אבל לא מסוגלים לעשות שום דבר אחר.

  זו הסיבה שתישארו עדר אלים ופרימיטיבי שאף אחד לא עושה עליו סדרה בטלביזיה (כי אף אחד, גם השחורים האחרים) לא רוצה לצפות בכאלה דברים.

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה) כתב:

  אני מסכימה בנוגע לטענה של ייצוג, אבל דווקא בסדרה הזו הקפדה עליו היתה עושה עוול למזרחים. זאת כיוון שהסדרה בשום פנים לא מציגה את החברה שהיא משקפת כמודל להערצה וחיקוי. להיפך, היא אירונית וביקורתית מאוד כלפי הדמויות שבה, גם אם לא נטולת אמפתיה (וזה סוד קסמה). הרי מדובר בחבורת יאפים זחוחים, ילדותיים, אנוכיים, נקמניים וקטנוניים. לעמדות הכוח שלהם הגיעו יותר בזכות מזל ומקריות מאשר בזכות כשרון ועבודה קשה, ואפרופו עבודה קשה הבטלנות וחוסר היכולת להתקדם עם התכנית שלו הם אחד המוטיבים המרכזיים באפיון הדמות של אביבי.

  הפרקטיקות ה"רוחניות" שהם מבצעים שטחיות וקלישאיות, ולרוב אפילו בהן הם אינם מסוגלים להתמיד. הנסיעה להודו נותרת בגדר פנטסיה, מאוזכרת כמטבע עובר לסוחר – "יום אחד ניסע להודו, כמה שאנחנו רוחניים" – בלי כיסוי של ממש. הם "משתדלים להיות צמחונים", יש להם מנוי על קינואה והם קונים לובסטרים על מנת לשחרר אותם בים, אבל זה אחרי שטחנו קילו פירות ים. בקיצור, יותר מכל דבר אחר הסדרה (המבריקה והמשעשת ללא ספק) מציעה התבוננות ספוגת הומור עצמי ואירוניה הן על הגיבור הראשי והם על הסביבה שבה הוא חי.

  דוגמא מן השבוע שעבר: האח והאשה מציעים לאביבי לראות בעלבונות שהוא סופג (משחקן הנוטר לו טינה ובמאי מעורער בנפשו) שיעור לאגו שישחרר את "הלוחם שבו" – אך כשמתמלאת הסאה שלושתם "משחררים את הלוחם" בצורת תגובה בריונית סטנדרטית, תוך היפוך ברור ומשעשע של המושג. מופת של אירוניה עצמית.

  השאלה מה ההגיון שבייצוג מזרחיים בסדרה כזו, שבאופן שיטתי מבקרת את האנשים השבעים והזחוחים המאיישים עמדות כוח חשובות (טלוויזיה).

 • שלומית ליר כתב:

  הניתוח שלך מדויק ויפה. אלא שלא ביקשתי ייצוג של "מזרחים" כדי לנפנף ולהתגאות בו, אלא שיקוף שפוי של חברה שיש בה גם "מזרחים".

  הדברים גם לא נכתבו מתוך תחושה של קיפוח, כך שהנחמה בדימוי של "מסיבה" שלא צריך להצטער שלא הזמינו אותי אליה, לא רלוונטית כאן.

  ועדיין, העלית שאלה ראויה.

 • קופיקו בוחבוט כתב:

  את רוצה שיקוף של חברה שיש בה מזרחים? בבקשה:
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3371154,00.html
  או זה:
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3370794,00.html
  ויש עוד הרבה דוגמאות למזרחיות שהורסת את הארץ. אם את רוצה רק תגידי.

 • אמירה הס כתב:

  קופיקו בוחבוט
  תבין
  אם לא היה קיים מוח פראנואידי אשכנזי אז לא היה צריך מאבטחים

 • עומר כתב:

  לא ממש הבנתי מה ניסית לומר לקופיקו. את טוענת ש"הכל בראש של האשכנזים" ושלמעשה אין אלימות במועדונים? אז למה עומד מאבטח גם בכניסה ל"סווטו"? גם זה בגלל הפארנויה האשכנזית של יוצאי אתיופיה?!

 • רון כתב:

  למה את מתכוונת באשכנזי? ולמה במזרחי?
  נמאס מהכישכוש בזנב הזה. העליה ממדינות אשכנז ומיזרח תמה לה מזמן.
  אולי נגיד כי העולים מרוסיה רבתי הם הם ה"מזרחיים" החדשים? באמת עוולה גדולה שאין להם ייצוג בסידרה המדוברת. בושה! גזענות! האפלה תרבותית!

 • צ'יפופו בוסקילה כתב:

  רק מי שאיננה מזרחית מלאה ברגשי נחיתות, מסוגלת להבין שצריך מאבטחים נגד הפושעים במדינה ש90% מהם ממוצא מזרחי

 • עד מתי כתב:

  דרוש פאטץ' לדפדפן שיזהיר לפני כניסה לבלוג של קונפות הכוללות את המילים מזרחיים, קיפוח ושנקין בפוסט אחד.

 • מוטי סגרון כתב:

  עצוב לבזבז זמן על תוכניות טלוויזיה.בייחוד לא על ערוץ 2 ודומים לו. נראה לי שהטלויזיה הרדימה.וסיממה.והנמיכה את כול התרבות בארץ לגובה שטיח.שימו לב מי שר התקשורת.מי היא המועצה של הערוץ.רופורט מורדוך הצליח להעתיק את סקיי ניוז ושאר טלויזיה שטוחה ונמוכה.כול העשירים ביניהם גם מזרחיים אימצו את השיטה חלק מהם מחזיקים גם במניות של ערוצים מסויימים.ולפעמים הם שותפים של ממש להרס של התרבות הישראלית.והרס הנוער.והשפה העברית. והתנהלות בהמית שהפכה לנורמה. לדבר על סידרה אחת? בזבוז זמן.אם רוצים תרבות אחרת השם לא משנה. הולכים ויוצרים אותה את אותה תרבות.הערוצים המסחריים נחושים בדעתם להפוך את כולנו למכורים של תרבות וצריכה שאנחנו לא צריכים.ושאר השידורים. סוג של טימטום מוח וניצול המכנה הנמוך להרדמת הציבור.

 • מוקד התמיכה כתב:

  קיבלנו את פנייתך והעברנו את מספר ה- IP שלך לאלכסי, אשף בתחום המחשבים, שמטפל בבקשתך במלוא הרצינות.

  עלינו להוסיף ולציין שאלכסי לא כל כך מבין עברית, ולא יודע מה זה קונפה, שנקין ומזרחים. אי לכך בקשתך תטופל באופן נרחב. דבר שאולי יאט את הגלישה ויגביל אותה. אנחנו מקווים שהדבר נעשה לטובתך האישית. ושאנחנו חושבים עליך וזוכרים אותך ואת כתובתך.

 • אמירה הס כתב:

  צ'יפופו בוסקילה
  אם יש מאבטחים נגד שנאה של צורר אדם כמוך,
  אז האבטחה מאושרת ואני תומכת בה

 • צ'יפופו בוסקילה כתב:

  הבעיה שאין בארץ מספיק מאבטחים ע"מ למנוע מכל המזרחים הפרימטיבים והאלימים להפוך את המדינה למדינה ערבית נחשלת

 • צ'יפופו רוזנווסר כתב:

  היא הוגדרה כסיטקום, קראו לה "משפחת עזאני", ואפילו שידור ישיר של "פסוקו" היה יותר מצחיק ממנה.
  ובקשר לדרמה עם מזרחיים, גם יש.
  קוראים לה "בשידור חוקר", והיא משודרת פעם בחודש.

 • לריסה שטוץ כתב:

  מה עם התיחסות לחומר עצמו , להיכן נעלמה כל הרוחניות ? ,תראי בכנסת מלא מזרחיים ,שלקחו מהאשכנזים אל האיכס מיחס ושיחס , ש"ס היא דוגמה נפלאה לסיאוב המזרחי
  שבמקום שיקח אותנו למעלות הרוח , דירדר אותנו , ואנה אנו באים ? .

 • לורנצינו כתב:

  תראי בפירסמות כמה חד ההבדל בן פרסומות מזרחיות ופרסומות אשכנזיות , יש תחרות מי מהן רדודה יותר

 • שאולה כתב:

  זה מזכיר לי את פרס בשכונת התקווה , אין מי שידביק לו שטר של $100 למצח , ואכן הוא נראה כמו חרצף בתוכנית הטלוויזיה , רק שבמציאות זה יותר משעשע ומביך בה בעת

 • גאולה שי כתב:

  אני חושבת שתוכנית אירוח בשם "קצב לעם" , בהנחית ממר משה קצב , תראה את כל היופי והתרבותיות , שהאליטה האשכניזית השיטה על " המזרחיות החדשה " המקום שמשה קצב "הוביל אליו" את העם מצד אחד ואריאל שרון דירדר מצד שני , כל תוכנית טלוויזיה לא מגיעה לקרסוליים של ההופעות הדוחות הללו . מעט אוויר צח לעם

 • זבדיאלה נבנטל כתב:

  פרס לא בארץ , הוא מטפל במספר נושאים דחופים בוושינגטון , מסעודה לא הצטרפה אליו הפעם , אולי בשנה הבאה עלינו לטובה

 • ציף ציף מעל הרציף כתב:

  אין ספק שהעליה האשכנזית היא היא שעשתה את המדינה ובלעדיה לא היתה המדינה אלא אוסף של מזרחיים נחשלים היושבים בירושלים, עד הגעת השואה לא טרחה יהדות אשכנז לעלות לארץ במסות אלא טיפין טפין ומי ששמר על הגחלת בארץ היו המזרחים הנכשלים

 • הלזו הכוונה ? כתב:

  אני נשאר בארץ , אלישיב בן חורין

 • מרתה כתב:

  עודף הפרסומות בערוץ מוציאות את החשק לצפות בתוכנית .

 • פרוספר אורנג אוטנג כתב:

  אם לא היית מזרחי נבער ונחשל, לא הייתה יוצאת לך טעות פרוידיאנית כמו "המזרחים הנכשלים".

  אבל מאחר ואתה כן כזה, הואל נא לקרוא (בטח יש ספרים לנחשלים, עם ניקוד) על העליה הראשונה עד העליה החמישית, ואז תבין מי בנה את הארץ (רמז: יללות במימונה לא נחשב)

 • שלומית ליר כתב:

  כותב דרור משעני על התופעה של חוסר נכונות לטפל בנושא ה"מזרחי", ועל המהפכה הרב תרבותית שלא באה לכלל מימוש.

  התגובות הרבות, לדברי, חלקן לתיבת הדואר האישית שלי, חלקן מלוות בהשתלחויות וגילויי שנאה, (שאני מצרה על קיומם אבל משאירה, לפחות לבינתיים, כדי לתעד את התופעה), מצביעות על קיומו של דיכוי מודחק, שרק אזכור שלו מעלה את האלימות על פני השטח.

  "המזרחים" אפשרו ל"אשכנזים" להרגיש אירופאים, ולשכוח מאיפה הם באו. מצב דכאני, אלים ומסוכן כשלעצמו. איזה אידיוט מביא דוגמא ממועדון לילה, כאשר מדינה שלמה הנשלטת במשך דורות על ידי הגמוניה לבנה, יוצאת למלחמה שמדגימה את מחיר העיוורון שלמי שאינו רואה את האחר.

  משפחת עזאני, הייתה סדרה על משפחה "מזרחית" אבל סדרות שמדירות מזרחים נתפסות כסדרות ישראליות: אשכנזיות שמסווה את עצמו כברירת מחדל. וההדרה הזאת היא חטא הדורש תיקון.

 • אמירה הס כתב:

  לצ'יפופוס בוסקילות והעדר ולכל שאר עדרי הצאן רועי האווזים,
  כנאמר בתגובה מעלי, המזרחים אפשרו לכם לצוף מעל ראשיהם הערופים, עד שיצרתם במו רוחכם את משפחת עזאני. אני לא מזדהה גם עם שום עזאני וכשבוסקילה כמוך יגיע למרחבים הרוחניים מהם באו הבבלים למשל, ולא הרימו את האף, אז אולי תלמד קצת דעת. ולא תביע עניות רוח.

 • העדר האשכנזי כתב:

  כשאת מתחילה להתפלסף על המרחבים הרוחניים שמהם באו הבבלים, רצוי שתזכרי שלא התקדמתם מאז הרבה.

  בעצם, אם לשפוט לפי ההשגים שלכם היום, יש אצלכם נסיגה אפילו מהמרחבים העתיקים ההם. הבבלים בכל זאת בנו משהו. המזרחים בארץ לא מסוגלים לבנות כלום ולא מצטיינים בכלום. ז"א חוץ מפשיעה, אלימות, והתנהגות של בבונים לא מתורבתים.

 • אודי שרבני כתב:

  למה אין שמות פה בטוקבטקים האלה. ככה, באופן פשוט, לא שואל בדרמה

 • ציפופו אשכנזי אסלי כתב:

  מי מצטרפת ? כך סתם כאילו כלום .

 • אמירה הס כתב:

  לעדר האשכנזי
  אם ההתרחשה נסיגה ואכן התרחשה בחלקה זה בגלל מה שקרה פה ודע שהבבלים היו כבר אז מה שהיום האליתות הגיעו . הם באו מחיים טובים ומשגשגים, וכאן הם נפלו לבירא עמיקתא של שנאה מלבבות ערלים כמו שלך
  והם ברוב אדיבותם ובגלל שכבדו את זולתם, אף כי היה ראוי לבוז, נתנו לשכמותך לדרוך על חייהם

 • מוריס בבוניהו כתב:

  בבבל אני והחברים שלי היינו כולנו פרופסורים לספרות השוואתית.

  איך שהגענו לארץ קרתה לנו מטמורפוזה איומה – צמח לנו גורמט על היד וכולנו הפכנו לחבורה של ערסים פרימיטיבים ואלימים. למה? בגלל השנאה של האשכנזים הערלים ימח שמם.

 • אשכנזיה טהורה כתב:

  הצניעות של לאה רבין במסעותיה לניו יורק לקניית בגדים, בשעה שמשפחות רעבו כאן ללחם, ממש נגע לליבה של לעה רבין, ממש מלאכית בשכמיית גוצי ותחתוני פוצי, בשביל הפיצ'קלך,עלכך נאמר כבר דז'יבין רבין וגו' – הללויה

 • איציק כתב:

  תגובות פרובוקטיביות של צאצאי החזרזירים הורדרדים שינקו מהוריהם את השנאה העיוורת כלפי המזרחיים כפי שהוטחה בהם מצד "הוריהם הנאורים" האירופאים במאה הקודמת…

  הרי, אם האשכנזים כאלה מוצלחים אז למה הם ברחו עם הזנב בין הרגליים מאירופה שהיא סמל הנאורות והתרבות שלהם?!

  ולמה הם כל כך משתוקקים לחזור לשם כמו כלב מוכה?

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.